#AKTUALNOŚCI

16 stycznia 2019

Dom Spotkań z Historią zaprasza na rozmowę o książce „Cyrk w świecie widowisk”

Polska bywała prekursorem w dziedzinie cyrku. W 1922 roku w Warszawie powstał Polzawid, czyli Polski Związek Artystów Widowiskowych, w 1952 największa w Europie baza cyrkowa w Julinku, a w 1967 państwowa szkoła cyrkowa, jedna z pierwszych na świecie! Co dziś wiemy o cyrku i jego historii?

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Cyrk w świecie widowisk”, podejmującej problematykę widowisk, artystów i instytucji cyrkowych w Polsce i w Europie począwszy od XVII wieku aż po czasy współczesne. O pracy nad publikacją i o współczesnym cyrku opowiedzą autorzy: Grzegorz Kondrasiuk, Rafał Sadownik i Sylwia Siedlecka. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Spotkanie odbędzie się w Warszawie w „Domu Spotkań z Historią” w czwartek 24 stycznia o godzinie 18:00

Grzegorz Kondrasiuk – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Pracowni Teatrologii UMCS w Lublinie, teatrolog, dramaturg, krytyk teatralny. Współautor książki „Scena Lublin” (wspólnie z Jarosławem Cymermanem i Dominikiem Gacem), redaktor książek (m. in. „Cyrk w świecie widowisk”, „Po co nam centra kultury?”). Jako dramaturg współpracował ze Sceną Prapremier InVitro, Lubelskim Teatrem Tańca, Teatrem Starym w Lublinie („Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle” – na podstawie melodramy fantastycznej Stanisława Krzesińskiego, 2017). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Członek Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych i Polskiego Forum Choreologicznego.

Rafał Sadownik – twórca, koordynator, dyrektor artystyczny projektów: Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Sztukmistrzów, Urban Highline, Akademia Sztukmistrzów, Festiwal Gier i Zabaw Tradycyjnych, Rezerwat Dzikich Dzieci. Magister Filozofii, inżynier Architektury Urbanistyki, instruktor Lekkiej Atletyki. Jeden z założycieli kuglarskiej grupy Sztukmistrze. Twórca Pracowni Sztuk Fizycznych, wiceprezes Stowarzyszenia SZTUCZNE. Aktor kilku teatrów: Eventual, Blagaistyczny, Provisorium i Kompania Teatr, Improteatr. Od czasów studiów zgłębia tematykę gier i zabaw, także tradycyjnych.

Sylwia Siedlecka – adiunkt w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka monografii „Poganki i intelektualistki. Bohaterki Błagi Dimitrowej” (Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy PAN), zbioru opowiadań „Szczeniaki” (W.A.B. 2010, II wyd. 2015), powieści „Fosa” (W.A.B. 2015). Członkini Instytutu George’a Bella (UK). Przekłady z języków: słowackiego i bułgarskiego publikowała m.in. w „Literaturze na Świecie”, „Tyglu Kultury”, wydawnictwie „Świat Literacki”.

Wydawcą książki są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Cyrk w świecie widowisk | Rozmowa o książce

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa

Termin: 24 stycznia 2019 ( czwartek) godzina 18:00

Wstęp: wolny