#AKTUALNOŚCI

9 stycznia 2018

Zabawy Miastem

Warsztaty Kultury w Lublinie otwierają nabór na pomysły w ramach programu rezydencji Laboratorium Sztuki Społecznej. Szukamy osób, które w zaskakujący, humorystyczny, odkrywczy, nietypowy i eksperymentalny sposób pracują z przestrzenią publiczną i nie boją się wejść w interakcję z jej użytkownikami.

Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS) to interdyscyplinarny i międzynarodowy program rezydencyjny Pracowni Kultury i Sztuki Ludycznej w Warsztatach Kultury w Lublinie, za pomocą którego odkrywamy i odzyskujemy publiczną przestrzeń miejską. Chcemy wzbudzić w mieszkańcach Lublina ciekawość miejsc nieodkrytych i historii swojego otoczenia oraz zwrócić uwagę na ważną rolę społeczeństwa w tworzeniu i „odzyskiwaniu” przestrzeni publicznych. Chcemy też sprowokować mieszkańców do myślenia o przestrzeniach publicznych w sposób nietypowy.

 „Zabawy miastem” – to hasło, które będzie przyświecało nowej odsłonie programu od 2018 roku. Traktujemy przestrzeń miejską jako forum dialogu społecznego, jako laboratorium do badań, zabawy, testowania i eksperymentowania. Jak zmieniało się nasze otoczenie na przestrzeni lat i jak możemy je kształtować, odkrywać i odzyskiwać? Poprzez proponowane działania, chcemy postawić pytania o związek obywateli z otoczeniem, a także o nasze prawa i obowiązki względem przestrzeni publicznej.

KOGO SZUKAMY?

Osób powyżej 18 roku życia bez względu na płeć i narodowość oraz wykonywany zawód, czy dyscyplinę jaką się zajmują.
Osób, które mają pomysły na działania wpisujące się w założenia LSS, które w zaskakujący, humorystyczny, odkrywczy, nietypowy i eksperymentalny sposób pracują z przestrzenią publiczną i nie boją się wejść w interakcję z jej użytkownikami.
Liczymy na zgłoszenia od osób związanych ze sztuką i kulturą, ale nie zamykamy się tylko do tej grupy. Każdy może zgłosić swój pomysł, jeśli tylko wpisuje się w w/w założenia.
Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne jak i od kolektywów (max. 2,3 osoby).
JAKICH POMYSŁÓW OCZEKUJEMY?

Zgodnych z założeniami programu LSS.
Prezentujących wysoką jakość i spójność konceptualną, wartość artystyczną, badawczą, edukacyjną, animacyjną, społeczną.
Wykorzystujących ciekawe techniki i środki wyrazu.
Nastawionych na zaskoczenie, poruszenie odbiorców i eksperymentowanie z otoczeniem.
Mające wpływ na aktywność obywatelską lokalnych społeczności.
Wykonalnych, o przemyślanej relacji konceptu do jego nośnika.
Słowa kluczowe: site specific, zabawa, nauka, akcja – reakcja, odkrywanie miasta, zaskoczenie, poruszenie, humor ale nie ośmieszanie, krytyka – ale nie ocenianie, odzyskanie przestrzeni publicznej, zmiana otoczenia!
CO OFERUJEMY?

Zwrot kosztów podróży (tylko za okazaniem biletów lub dokumentów podróży).
Zwrot kosztów za wizy (tylko za okazaniem dokumentu zapłaty lub xero wizy w paszporcie z podaną kwotą).
Stypendium w wysokości 3000 PLN (brutto).
Zakwaterowanie w mieszkaniu (może być dzielone z innymi rezydentami).
Zwrot kosztów materiałów niezbędnych do realizacji działań do 2000 PLN.
Pomoc techniczną, organizacyjną i logistyczną przy realizacji działań.
NIE ZAPEWNIAMY

Zwrotów kosztów za dodatkowe ubezpieczenia.
Wyżywienia.
Pobytu osób towarzyszących i zwierząt.
JAK WYGLĄDA PROCES REKRUTACJI?

Jeśli masz pomysł na działanie wypełnij FORMULARZ zgłoszenia online do dnia 9 lutego 2018. My przeanalizujemy wszystkie pomysły i wybierzemy najciekawsze. Następnie skontaktujemy się z ich autorami, aby zadać dodatkowe pytania. Ostatecznie do realizacji w 2018 zostanie wybranych 6 pomysłów.

 

KOMISJA REKRUTACYJNA

Pracownia ds. Kultury i Sztuki Ludycznej Warsztatów Kultury w Lublinie w składzie:

Agata Will

Koordynatorka programu Laboratorium Sztuki Społecznej. Realizuje projekty badawcze z zakresu diagnozy społecznej i funkcjonowania domów kultury, społeczno-kulturalne i międzynarodowej współpracy kulturalnej. Była koordynatorką takich projektów jak: Europe Grand Central (2015-2017), Connected by the Border (2012), Noc Kultury (2007-2012), Festiwal Kultury Iberyjskiej „Fiesta Alegría” (2008-2011) i Wolontariusz Kultury (2010-2011). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013. Jest prezeską Fundacji Teren Otwarty.

Iwona Kornet

Socjolożka i kulturoznawczyni, w Warsztatach Kultury pracuje przy projekcie Carnaval Sztukmistrzów jako koordynator ds. organizacyjnych. Współzałożycielka i koordynatorka działań pierwszego w Lublinie Klubu dla Dzieci i Rodziców pod nazwą „Podushkowiec”. Inicjatorka i współredaktorka „Poradnika Kreatywnych Rodziców” oraz pomysłodawczyni i producentka filmu animowanego „Zmyślne Zmysły”.

 Rafał Sadownik

Aktor, twórca, koordynator, dyrektor artystyczny projektów: Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Sztukmistrzów, Urban Highline, Akademia Sztukmistrzów, Festiwal Gier i Zabaw Tradycyjnych, Rezerwat Dzikich Dzieci. Magister Filozofii, inżynier Architektury i Urbanistyki, absolwent Europeistyki, Kulturoznawstwa, instruktor Lekkiej Atletyki. Stypendysta w Dziedzinie Kultury i Twórczości Artystycznej Marszałka Województwa Lubelskiego. Założył i prowadził Pracownię Sztuk Fizycznych. Wiceprezes Stowarzyszenia SZTUCZNE.

 

WAŻNE DOKUMENTY:
FORMULARZ